Hvis du vil du støtte Terre Des Hommes bedes du udfylde nedenstående formular, og sende den til os.

Du er også velkommen til at ringe eller skrive til en af de kontaktpersoner, projektledere eller medlemmer af vores hovedbestyrelse, som du kan finde på de enkelte sektioner af vores hjemmeside.

Vi understreger ved denne lejlighed, at Terre Des Hommes finansieres gennem:

MEDLEMSKABER, der koster 150 kr. årligt for enlige, 200 kr. for ægtepar, 150 kroner for pensionist ægtepar og 125 kr. for studerende.

FADDERSKABER kan tegnes i de lande, vi støtter. Prisen varierer fra 35 kr. til 150 kr. pr. måned afhængig af støttens omfang. Det beløb man indbetaler, går ubeskåret til det enkelte barn.

GAVER kan øremærkes til et bestemt projekt eller barn. Gavebeløb op til kr. 14.500,- er bortset fra de første kr. 500,- fradragsberettiget på selvangivelsen.

ARBEJDSGRUPPER er en stor og vigtig del af TDHs arbejde. Vi vil gerne have nye grupper og flere medlemmer, så vi kan hjælpe flere børn!

Indberet CPR-nummer
Også i skatteåret 2009 er det muligt at trække bidrag til Terre Des Hommes på over 500 kr. og op til 15.000 kr. fra i skat. Med andre ord: De første 500 kroner er ikke fradragsberettigede. Der kan maksimalt fratrækkes 14.500 kroner. Har du eksempelvis et sponsorbarn til 1200 kroner om året, kan du således fratrække 700 kroner på din selvangivelse.
Et andet eksempel: Giver du et bidrag på 5000 kroner til Terre Des Hommes, kan du fratrække 4500 kroner.

Hvis du ønsker dette fradrag, skal Terre Des Hommes indberette dine bidrag til SKAT. Dette kræver, at vi har dit CPR-nummer. Derfor opfordrer vi dig til at indtaste dine data og dit CPR-nummer i nedenstående formular.

Terre Des Hommes videregiver ikke dine oplysninger til andre end SKAT, og vi opbevarer oplysningerne efter gældende regler. 

I formularen herunder kan du frit vælge, hvordan du vil støtte Terre Des Hommes.













CPR Nr.







Vælg medlemskab
 

Vælg et bestemt projekt eller fadderskab


Hvis ikke du har valgt at støtte et barn fra vores akutliste, så vælg venligst herunder om du ønsker at være sponsor for en dreng eller en pige, og indenfor hvilket aldersinterval du kunne tænke dig at dette barn er.

Vælg køn: Dreng Pige
Vælg aldersgruppe: Op til 10 år over 10 år
Støtte et bestemt land


Være med i en arbejdsgruppe


Have en opringning for en uforpligtende samtale om terre des hommes
Kontaktes vedr. terre des hommes foredrag